Jednostka Badawcza DPL – Laboratorium mikroskopowe

Laboratorium mikroskopowe dysponuje dwoma specjalistycznymi mikroskopami umożliwiającymi zarówno obserwacje hodowli komórkowych w naczyniach hodowlanych, jak i na  materiałach oraz obrazowanie samach materiałów. W skład laboratorium mikroskopowego wchodzą mikroskopy Axio Observer (Zeiss) oraz Axio Zoom.V16 (Zeiss) wyposażone w dodatkowe moduły i oprogramowanie ułatwiające i rozbudowujące możliwości obrazowania i dokumentacji obserwowanych obiektów.

Axio Observer (Zeiss)

Axio Observer jest mikroskopem biologicznym o układzie odwróconym posiadającym oświetlacz światła przechodzącego oraz oświetlacz do fluorescencji. Wyposażony jest w obiektywy 5x, 10x, 20x, 40x i 63x działające w kontraście fazowym lub kontraście Nomarskiego, przystosowane do obserwacji zarówno w naczyniach szklanych (cienkościennych), jak i płytkach hodowlanych z polistyrenu. Moduł fluorescencji posiada oświetlacz diodowy (diody wzbudzające: 735 nm, 630 nm, 590 nm, 555 nm, 475 nm, 430 nm, 385 nm) oraz zestaw filtrów fluorescencyjnych  DAPI, FITC, TRITC, CY5,  eGFP, CY3. Automatyczny stolik w połączeniu z oprogramowaniem umożliwia skanowanie większych obszarów preparatów i składanie uzyskanych zdjęć (stitching).

Axio Observer wyposażony jest również w moduł do wykonywania przekrojów optycznych (działający we fluorescencji), oparty o zasadę oświetlenia strukturalnego (ApoTome.3), który umożliwia przestrzenną wizualizacje obserwowanych obiektów (np.: komórki na rusztowaniu, wycinki tkanek).

Dodatkowym wyposażeniem mikroskopu jest komora inkubacyjna z funkcją regulacji stężenia gazów (CO2, O2) i temperatury, umożliwiająca ciągłe obserwacje i dokumentacje prowadzonych hodowli komórkowych. Możliwe jest prowadzenie hodowli komórkowych w warunkach hipoksji.

Axio Zoom.V16 (Zeiss)

Axio Zoom.V16 jest mikroskopem stereoskopowym umożliwiającym obserwację obiektów w świetle przechodzącym oraz w świetle odbitym, w trybie oświetlenia jasne pole, ciemne pole, oświetlenie boczne z możliwością regulacji kąta oświetlenia oraz w świetle spolaryzowanym. Układ optyczny umożliwia powiększenie w zakresie 7x-258x. Moduł fluorescencji wykorzystuje oświetlacz halidkowy o mocy 200W i zestaw filtrów fluorescencyjnych dla DAPI, GFP  i dsRED. Automatyczny stolik w połączeniu z oprogramowaniem umożliwia skanowanie większych obszarów preparatów i składanie uzyskanych zdjęć (stitching). Mikroskop dysponuje kamerą kolorowa oraz wysokiej klasy kamerą monochromatyczna (Hamamatsu ORCA Flash 4.0) posiadająca wysoką czułość oraz szeroki zakres dynamiczny (rozpiętości 33000 kanałów).

Ponadto, Axio Zoom.V16 wyposażony jest  w moduł do wykonywania przekrojów optycznych (działający we fluorescencji), oparty o zasadę oświetlenia strukturalnego (ApoTome.3), który umożliwia przestrzenną wizualizacje obserwowanych obiektów, szczególnie przydatna funkcja do obrazowania komórek na przestrzennych rusztowaniach.

 



    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia Sp. z o.o., ul. M. Curie-Skłodowskiej 10C, 41-800 Zabrze, KRS:0000396540, NIP:6482761515, Regon:242742607, jako Administratora Danych w celu otrzymania odpowiedzi. Zgodę mogę wycofać składając oświadczenie na adres: iod@kmptm.pl. Administrator danych poinformował mnie, że niniejsza zgoda nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

    Klauzula informacyjna o szczegółach przetwarzania jest dostępna pod linkiem.

    Partnerzy Wspierający:

    Partnerzy: