Szkolenia w ŚPTM Kardio Med-Silesia
Ważnym obszarem działalności Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia są praktyczne szkolenia dla lekarzy, lekarzy rezydentów, lekarzy stażystów oraz innych dyscyplin medycznych w części teoretycznej,symulatorów i w części praktycznej z wykorzystaniem modelu dużych zwierząt. Wszystkie szkolenia realizowane w ŚPTM Kardio-Med Silesia, w których wykorzystywany jest model zwierząt, przed ich rozpoczęciem wymagają uzyskania stosownej zgody Komisji Etycznej.
Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia stale współpracuje z najlepszymi ekspertami w kraju i zagranicą w celu doskonalenia programu kształcenia kadr medycznych, czego efektem jest m.in. projekt realizowany na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w ramach programu POWER 5.4 „Kursy umiejętności dla lekarzy i lekarzy rezydentów oparte o Evidence Based Medicine”, w ramach którego lekarze specjaliści mogą podnosić kwalifikacje zawodowe w oparciu o szkolenia z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik symulacyjnych i zabiegowych w obszarach tematycznych tj.:
- Ablacja 3D w leczeniu zaburzeń rytmu serca,
- Implantacja stymulatorów bezelektrodowych,
- Inwazyjne leczenie migotania przedsionków z kursem nakłucia transseptalnego,
- Postępowanie z chorym trudnym, powikłanym w pracowni endowaskularnej,
- Leczenie operacyjne wad zastawki aortalnej i aorty wstępującej,
- Postępowanie z pacjentem niewydolnym oddechowo, ze szczególnym uwzględnieniem chorych na COVID-19
Kolejnym ważnym obszarem szkoleń realizowanych przez ŚPTM Kardio-Med Silesia są szkolenia, które zostaną zapoczątkowane w październiku 2023 roku z tzw. “medycyny pola walki”. W związku z zagrożeniami militarnym konfliktem, który rozpoczął się 24 lutego 2022 na terenie Europy, gdy Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę. ŚPTM Kardio-Med Silesia wraz ze specjalistami z medycyny pola walki i medycyny ratunkowej wprowadza do swojego cyklicznego programu szkolenia dla żołnierzy pełniących funkcje medyczne (ratowników, którzy ukończyli kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, ratowników medycznych i lekarzy) będących w czynnej służbie, w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych tych grup specjalistów w przypadku potencjalnych zagrożeń dla obronności terytorium i obywateli RP. Zakres praktyczny szkolenia obejmuje procedury tj. zaopatrywanie wytrzewień, zatrzymanie krwawienia, amputacja kończyny tylnej, odbarczanie odmy prężnej oraz konikotomię, zwiększające szansę rannych na przeżycie w warunkach przedłużonej opieki nad poszkodowanym na polu walki i następnie możliwość bezpiecznej ewakuacji do wyższych poziomów zabezpieczenia medycznego.