Innowacyjny opatrunek biodegradowalny do autologicznego przeszczepu komórek rąbka rogówki w leczeniu chorób rogówki u zwierząt!

25 maja 2023 / godz. 14:53

Opracowywany przez: Acellmed i Śląski Park Technologii Medycznej Kardio-Med Silesia, przy współpracy specjalistów z Ślaskiego Uniwesytetu Medycnego i Uniwerytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, opatrunek do regeneracji rogówki również jako rozwiązanie terapeutyczne dla zwierząt.

W dniu 24.05.2023 roku, po raz kolejny mieliśmy okazję zaprezentować potencjał Naszego projektu na Konferencji, tym razem jednak, dedykowanej specjalistom weterynarii!
Na konferencji „InnWet – Innowacyjne Strony Współczesnej Weterynarii i Zeoologii”, przedstawiciele naszego Zespołu, dr n. wet. Joanna Tunikowska (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) oraz mgr inż. Marzena Dyhdalewicz (Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia) zaprezentowały dotychczasowe dokonania Zespołu w badaniach nad regeneracją rogówki do wykorzystania w weterynarii, w wykładzie pt. „Innowacyjny opatrunek biodegradowalny do autologicznego przeszczepu komórek rąbka rogówki w leczeniu chorób rogówki u psów i koni”.

Przedstawione zostały, m.in.: przyczyny występowania niedoboru komórek macierzystych rąbka rogówki (LSCD), u psów i koni, a także metodologia badań, w tym:

  • hodowla i izolacja komórek
  • wytwarzanie opatrunku
  • aplikacja komórek na rusztowanie
  • wyniki eksperymentu ex vivo

Opracowywane przez multidyscyplinarny Zespół rozwiązanie, ma szansę zaspokoić potrzeby populacyjne, nie tylko u ludzi, ale i również u zwierząt, u których obserwuje się pierwotne i nabyte niedobory komórek rąbka rogówki, np. w efekcie urazu mechanicznego czy oparzenia. Mając na uwadze uniwersalny charakter rusztowania i jego wysoką biozgodność, wierzymy, że to rozwiązanie świetnie sprawdzi się jako lek biologiczny w terapiach zwierzęcych.

Jeszcze raz dziękujemy Organizatorom za możliwość udziału w Konferencji „InnWet – Innowacyjne Strony Współczesnej Weterynarii i Zeoologii”.

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 z działania Oś Priorytetowa I. Nowoczesna Gospodarka Działanie 1.2 Badania, Rozwój i Innowacje w Przedsiębiorstwach.    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w powyższym formularzu kontaktowym, przez Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia Sp. z o. o. z siedzibą w Zabrzu (ul. M. Curie- Skłodowskiej 10C, 41-800 Zabrze) zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.97r. o Ochronie Danych Osobowych, w celu uzyskania odpowiedzi na zapytanie.