Innowacyjny opatrunek biodegradowalny do autologicznego przeszczepu komórek rąbka rogówki w leczeniu chorób rogówki u zwierząt!

25 maja 2023 / 14:53

Opracowywany przez: Acellmed i Śląski Park Technologii Medycznej Kardio-Med Silesia, przy współpracy specjalistów z Ślaskiego Uniwesytetu Medycnego i Uniwerytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, opatrunek do regeneracji rogówki również jako rozwiązanie terapeutyczne dla zwierząt.

W dniu 24.05.2023 roku, po raz kolejny mieliśmy okazję zaprezentować potencjał Naszego projektu na Konferencji, tym razem jednak, dedykowanej specjalistom weterynarii!
Na konferencji „InnWet – Innowacyjne Strony Współczesnej Weterynarii i Zeoologii”, przedstawiciele naszego Zespołu, dr n. wet. Joanna Tunikowska (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) oraz mgr inż. Marzena Dyhdalewicz (Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia) zaprezentowały dotychczasowe dokonania Zespołu w badaniach nad regeneracją rogówki do wykorzystania w weterynarii, w wykładzie pt. „Innowacyjny opatrunek biodegradowalny do autologicznego przeszczepu komórek rąbka rogówki w leczeniu chorób rogówki u psów i koni”.

Przedstawione zostały, m.in.: przyczyny występowania niedoboru komórek macierzystych rąbka rogówki (LSCD), u psów i koni, a także metodologia badań, w tym:

 • hodowla i izolacja komórek
 • wytwarzanie opatrunku
 • aplikacja komórek na rusztowanie
 • wyniki eksperymentu ex vivo

Opracowywane przez multidyscyplinarny Zespół rozwiązanie, ma szansę zaspokoić potrzeby populacyjne, nie tylko u ludzi, ale i również u zwierząt, u których obserwuje się pierwotne i nabyte niedobory komórek rąbka rogówki, np. w efekcie urazu mechanicznego czy oparzenia. Mając na uwadze uniwersalny charakter rusztowania i jego wysoką biozgodność, wierzymy, że to rozwiązanie świetnie sprawdzi się jako lek biologiczny w terapiach zwierzęcych.

Jeszcze raz dziękujemy Organizatorom za możliwość udziału w Konferencji „InnWet – Innowacyjne Strony Współczesnej Weterynarii i Zeoologii”.

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 z działania Oś Priorytetowa I. Nowoczesna Gospodarka Działanie 1.2 Badania, Rozwój i Innowacje w Przedsiębiorstwach.  This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia Sp. z o.o., ul. M. Curie-Skłodowskiej 10C, 41-800 Zabrze, KRS:0000396540, NIP:6482761515, Regon:242742607, jako Administratora Danych w celu otrzymania odpowiedzi. Zgodę mogę wycofać składając oświadczenie na adres: iod@kmptm.pl. Administrator danych poinformował mnie, że niniejsza zgoda nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

  Klauzula informacyjna o szczegółach przetwarzania jest dostępna pod linkiem.

  Partnerzy Wspierający:

  Partnerzy: