Mamy szczepionkę. Badać przeciwciała? Prof. Rafał Bułdak w specjalnym wywiadzie dla TVN24

30 grudnia 2020 / 19:48

Czy warto robić badania na przeciwciała? Kiedy one się pojawiają? Co oznaczają klasy przeciwciał? O tym prof. Rafał Bułdak z Uniwersytetu Opolskiego mówił w trakcie specjalnego wywiadu dla Telewizji TVN 24. Profesor odniósł się w rozmowie m.in. do wyników badań eksperymentu badawczego, jaki Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia przeprowadził latem 2020 roku wspólnie ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Opolskim.

Przypomnijmy, eksperyment polegał na badaniu personelu medycznego trzech placówek: Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu oraz Centrum Medycznego Eko-Prof-Med w Miasteczku Śląskim. Ok. 300 osobom, u których testy PCR nie potwierdziły obecności wirusa SARS-CoV-2 lub nie mieli wykonywanego testu genetycznego, pobrano krew do badań na obecność przeciwciał. Okazało się, że odsetek badanych, którzy mieli obecne przeciwciała w klasie IgG w przebadanych placówkach wynosił odpowiednio; 10%, 1% oraz 4 %, Wszyscy ochotnicy, którym wykazano obecność tych przeciwciał przeszli koronawirusa całkowicie bezobjawowo.

Więcej o znaczeniu badań przeciwciał (badania serologiczne) różnymi metodami diagnostycznymi, zwłaszcza w momencie pojawienia się szczepionki, można dowiedzieć się, słuchając rozmowy red. Jerzego Korczyńskiego z prof. Rafałem Bułdakiem. Polecamy.

     This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia Sp. z o.o., ul. M. Curie-Skłodowskiej 10C, 41-800 Zabrze, KRS:0000396540, NIP:6482761515, Regon:242742607, jako Administratora Danych w celu otrzymania odpowiedzi. Zgodę mogę wycofać składając oświadczenie na adres: iod@kmptm.pl. Administrator danych poinformował mnie, że niniejsza zgoda nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

    Klauzula informacyjna o szczegółach przetwarzania jest dostępna pod linkiem.

    Partnerzy Wspierający:

    Partnerzy: