Mamy szczepionkę. Badać przeciwciała? Prof. Rafał Bułdak w specjalnym wywiadzie dla TVN24

30 grudnia 2020 / godz. 19:48

Czy warto robić badania na przeciwciała? Kiedy one się pojawiają? Co oznaczają klasy przeciwciał? O tym prof. Rafał Bułdak z Uniwersytetu Opolskiego mówił w trakcie specjalnego wywiadu dla Telewizji TVN 24. Profesor odniósł się w rozmowie m.in. do wyników badań eksperymentu badawczego, jaki Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia przeprowadził latem 2020 roku wspólnie ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Opolskim.

Przypomnijmy, eksperyment polegał na badaniu personelu medycznego trzech placówek: Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu oraz Centrum Medycznego Eko-Prof-Med w Miasteczku Śląskim. Ok. 300 osobom, u których testy PCR nie potwierdziły obecności wirusa SARS-CoV-2 lub nie mieli wykonywanego testu genetycznego, pobrano krew do badań na obecność przeciwciał. Okazało się, że odsetek badanych, którzy mieli obecne przeciwciała w klasie IgG w przebadanych placówkach wynosił odpowiednio; 10%, 1% oraz 4 %, Wszyscy ochotnicy, którym wykazano obecność tych przeciwciał przeszli koronawirusa całkowicie bezobjawowo.

Więcej o znaczeniu badań przeciwciał (badania serologiczne) różnymi metodami diagnostycznymi, zwłaszcza w momencie pojawienia się szczepionki, można dowiedzieć się, słuchając rozmowy red. Jerzego Korczyńskiego z prof. Rafałem Bułdakiem. Polecamy.

     This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w powyższym formularzu kontaktowym, przez Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia Sp. z o. o. z siedzibą w Zabrzu (ul. M. Curie- Skłodowskiej 10C, 41-800 Zabrze) zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.97r. o Ochronie Danych Osobowych, w celu uzyskania odpowiedzi na zapytanie.

    Partnerzy Wspierający:

    Partnerzy: