Czy warto robić badania na przeciwciała? Kiedy one się pojawiają? Co oznaczają klasy przeciwciał? O tym prof. Rafał Bułdak z Uniwersytetu Opolskiego mówił w trakcie specjalnego wywiadu dla Telewizji TVN 24. Profesor odniósł się w rozmowie m.in. do wyników badań eksperymentu badawczego, jaki Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia przeprowadził latem 2020 roku wspólnie ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Opolskim.
Przypomnijmy, eksperyment polegał na badaniu personelu medycznego trzech placówek: Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu oraz Centrum Medycznego Eko-Prof-Med w Miasteczku Śląskim. Ok. 300 osobom, u których testy PCR nie potwierdziły obecności wirusa SARS-CoV-2 lub nie mieli wykonywanego testu genetycznego, pobrano krew do badań na obecność przeciwciał. Okazało się, że odsetek badanych, którzy mieli obecne przeciwciała w klasie IgG w przebadanych placówkach wynosił odpowiednio; 10%, 1% oraz 4 %, Wszyscy ochotnicy, którym wykazano obecność tych przeciwciał przeszli koronawirusa całkowicie bezobjawowo.
Więcej o znaczeniu badań przeciwciał (badania serologiczne) różnymi metodami diagnostycznymi, zwłaszcza w momencie pojawienia się szczepionki, można dowiedzieć się, słuchając rozmowy red. Jerzego Korczyńskiego z prof. Rafałem Bułdakiem. Polecamy.