Rząd zapowiada masowe testowanie mieszkańców Śląska. Lab.Covid-19 KMS w gotowości

23 listopada 2020 / 08:39

Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu jest gotowy, by włączyć się do zapowiadanej przez rząd akcji badań przesiewowych mieszkańców Śląska – mówił na antenie Polsat News Adam Konka, prezes placówki.


Przypomnijmy, minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował podczas konferencji prasowej 20 listopada, że planowane jest masowe testowanie mieszkańców trzech województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Badania mają sprawdzić liczbę zakażeń koronawirusem, a mają być wykorzystane do tego testy antygenowe.
W najbliższym czasie opracowany będzie model logistyczny tych badań.

Jesteśmy do dyspozycji – deklaruje Adam Konka. Nasze laboratorium Lab.Covid-19 KMS od początku pandemii pracuje pełną parą i ma ogromne doświadczenie w wykonywaniu testów.

Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia już od lipca przygotowywał się na, zapowiadaną przez Światową Organizację Zdrowia, drugą falę pandemii koronawirusa. Dzięki dotacjom unijnym doposażył laboratorium w nowoczesny sprzęt i zwiększył jego przepustowość do ok. 1200 testów dziennie.

ŚPTM Kardio-Med Silesia współpracuje przede wszystkim ze śląskimi szpitalami. Standardowy czas wykonania badania to 8-12 godzin, ale w przypadku pilnych zleceń czas oczekiwania na wynik wynosi od 4 do 6 godzin, a nawet 1,5 godziny, jeśli szpital ma pacjenta wymagającego ratowania życia.

Warto dodać, że od października pracownicy laboratorium Lab. Covid-19 KMS wykonują badania przesiewowe pracowników systemu pomocy społecznej na Śląsku. To projekt realizowany na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, a finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. W wymazobusach pobierane są próbki do badań pracowników ośrodków pomocy społecznej, domów pomocy społecznej, noclegowni. Testowani są też asystenci rodzin i opiekunowie osób starszych. Do 15 grudnia br. zostanie przetestowanych 6 tysięcy osób. Akcja władz Urzędu Marszałkowskiego spotyka się z bardzo dobrym przyjęciem wśród pracowników jednostek zajmujących się pomocą społeczną. Chcieliby, by była ona kontynuowana jeszcze w przyszłym roku, od stycznia do maja.

Mieszkańcy Śląska mogą także wykonać test w mobilnych punktach pobierania wymazów drive-thru KMS. Pobierane tu są wymazy do badań komercyjnych, jak i finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Oprócz testów genetycznych i antygenowych Lab. Covid-19 KMS w Zabrzu wykonuje również testy na obecność przeciwciał SARS-CoV-2 (IgG, IgM i IgA) metodą tzw. „testów kasetkowych”; badań serologicznych zaawansowaną metodą ELISA czy badań z użyciem analizatorów dających możliwość oznaczenia przeciwciał testami z certyfikatami CE-IVD.

Projekt “Lab. Covid-19 KMS w ŚPTM Kardio-Med Silesia” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Projektu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia Sp. z o.o., ul. M. Curie-Skłodowskiej 10C, 41-800 Zabrze, KRS:0000396540, NIP:6482761515, Regon:242742607, jako Administratora Danych w celu otrzymania odpowiedzi. Zgodę mogę wycofać składając oświadczenie na adres: iod@kmptm.pl. Administrator danych poinformował mnie, że niniejsza zgoda nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

    Klauzula informacyjna o szczegółach przetwarzania jest dostępna pod linkiem.

    Partnerzy Wspierający:

    Partnerzy: