Kardio-Med Silesia będzie testował pracowników systemu pomocy społecznej

8 października 2020 / 11:17

4600 testów u pracowników systemu pomocy społecznej w naszym województwie wykona Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia. Projekt realizowany jest na potrzeby Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, a finansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.


Pracownicy pomocy społecznej są w grupie podwyższonego ryzyka – mówi Grzegorz Baranowski, dyrektor ROPS w Katowicach. To pracownicy socjalni, asystenci rodzin i opiekunowie osób starszych, pracownicy noclegowni i innych instytucji. Wykonują swoje obowiązki w bezpośrednim kontakcie z podopiecznymi. Mimo, że stosują się do zasad społecznego dystansu, muszą mieć pewność, że nie są nosicielami SARS-CoV-2.

Do 20 listopada wymazobus Śląskiego Parku Technologii Medycznych odwiedzi wskazane przez ROBS placówki pomocy społecznej, by pobrać materiał do badań. Będą to testy genetyczne RT-PCR (wymaz z nosogardzieli).

Przewidywania Światowej Organizacji Zdrowia, że późną jesienią nadejdzie kolejna fala pandemii sprawdziły się – mówi Adam Konka, prezes ŚPTM Kardio-Med Silesia. Skala wykrywanych zakażeń jest coraz większa. Jak twierdzi WHO – masowe testowanie i izolacja osób z pozytywnym wynikiem to jedyny sposób na powstrzymanie pandemii, dopóki nie zostanie wynaleziony lek i szczepionka na COVID-19. Wykonywanie testów u pracowników, którzy często mają kontakt z osobami z grupy ryzyka i o obniżonej odporności, jak na przykład osoby starsze czy podopieczni noclegowni, to działanie prewencyjne, dzięki którym ogniska zakażeń nie rozprzestrzeniają się.

Przypomnijmy, utworzone pod koniec marca na potrzeby walki z epidemią, laboratorium Lab. Covid-19 KMS wykonało już 45 tysięcy testów. Współpracuje przede wszystkim ze śląskimi szpitalami. Niemniej zgłaszają się tu także zakłady pracy, które nie chcą przerwać ciągłości produkcji z powodu wykrycia SARS-CoV-2 u pracowników.

Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia, jako placówka naukowo-badawcza, dołączyła do grona tego typu instytucji na całym świecie, które wykonują badania mające pomóc zwalczyć epidemię koronawirusa. W lipcu i sierpniu, wraz z Uniwersytetem Opolskim i Śląskim Uniwersytetem Medycznym, ŚPTM Kardio-Med Silesia przeprowadził badania u pracowników służby zdrowia w kierunku obecności przeciwciał na SARS-CoV-2.

Projekt “Lab. Covid-19 KMS w ŚPTM Kardio-Med Silesia” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Projektu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia Sp. z o.o., ul. M. Curie-Skłodowskiej 10C, 41-800 Zabrze, KRS:0000396540, NIP:6482761515, Regon:242742607, jako Administratora Danych w celu otrzymania odpowiedzi. Zgodę mogę wycofać składając oświadczenie na adres: iod@kmptm.pl. Administrator danych poinformował mnie, że niniejsza zgoda nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

    Klauzula informacyjna o szczegółach przetwarzania jest dostępna pod linkiem.

    Partnerzy Wspierający:

    Partnerzy: