Nowoczesny sprzęt dzięki dotacjom. Lab. Covid-19 KMS przygotowuje się na testowanie w sezonie jesienno-zimowym

11 sierpnia 2020 / 16:52

Ponad milion złotych na doposażenie laboratorium Lab. Covid-19 KMS otrzymał Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu. Od końca marca wykonano tu już ponad 35 tys. testów genetycznych! W ostatnich dniach liczba wykrytych przypadków zakażeń rośnie. Lab. Covid-19 KMS przygotowuje się na ewentualną, drugą falę pandemii.

Dzięki wsparciu pani Małgorzaty Mańki-Szulik, prezydent Zabrza, pół miliona zł. otrzymaliśmy z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – mówi Adam Konka, prezes ŚPTM KMS. Pieniądze w części wykorzystamy na zakup sprzętu, a w części na pokrycie wkładu własnego do projektu realizowanego z dotacji unijnych.

Przypomnijmy, w maju tego roku, podczas zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, prezydent Zabrza zaapelowała o finansowe wsparcie Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kadio-Med Silesia. Dotacja została przyznana przez przedstawicieli Metropolii jednomyślnie. Jeszcze raz dziękuję pani prezydent Małgorzacie Mańce-Szulik oraz panu Kazimierzowi Karolczakowi, przewodniczącemu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – mówi Adam Konka.

Prezydent Zabrza uważa, że nadzwyczajne sytuacje wymagają natychmiastowej reakcji. Sytuacja epidemiczna, w której znaleźliśmy się w marcu, wymagała podjęcia natychmiastowych działań. Jako miasto błyskawicznie podjęliśmy kroki zmierzające do zapobiegnięcia negatywnym skutkom rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 W Zabrzu m.in.: uruchomiliśmy wymazobus, zakupiliśmy dodatkowy sprzęt dla szpitala miejskiego oraz wystąpiliśmy do Zgromadzenia Metropolii o pomoc dla laboratorium funkcjonującego w Kardio-Med Silesia. Cieszę się, ze zapoczątkowany przez miasto wraz z prof. Marianem Zembalą projekt pierwszego na Śląsku Parku Technologii Medycznych po raz kolejny okazał się niezwykle potrzebny – mówi Małgorzata Mańka-Szulik.

O wsparciu zabrzańskiego Laboratorium Covid-19 KMS zdecydował również zarząd województwa śląskiego. Dofinansowanie pochodzi ze środków przeznaczonych na walkę z koronawirosem na Śląsku. To unijna dotacja w ramach poddziałania 10.1 Infrastruktura Ochrony Zdrowia – mówi Kamila Luft, kierownik Zespołu Koordynatorów Projektów ŚPTM Kardio-Med Silesia. Otrzymaliśmy ponad 670 tys. zł. Pierwsze sprzęty już do nas trafiły.

Na uwagę zasługuje m.in. Genekspert – analizator do przeprowadzania szybkich testów umożliwia wykonanie badania próbki w ok. 1 godzinę (to ważne w przypadku pacjentów, których życie jest zagrożone). Wyposażone jest w 2 moduły, pozwala na wykonywanie 2 a w bliskiej przyszłości 4 testów jednocześnie. Z dotacji unijnych sfinansowany zostanie również zakup kolejnego termocyklera, urządzenia do przeprowadzania testów genetycznych metodą RT-PCR (wymazy z gardła i nosa).

Statystyki pokazują, że codziennie wykrywa się coraz więcej przypadków koronawirusa. Przygotowujemy się na badania, a nowoczesny sprzęt daje nam możliwość wykonywania testów zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia – podkreśla Adam Konka. Jesienią chcemy zwiększyć przepustowość do 600 testów na dobę. Od początku pandemii pracujemy z wyszkoloną kadrą diagnostów laboratoryjnych i biotechnologów.

Kadra Lab. Covid-19 KMS ma pełne ręce roboty. Od marca do końca lipca wykonano tu ponad 31 tysięcy testów. Najwięcej w maju – ponad 10 tysięcy, niewiele mniej w czerwcu – 9 tysięcy. O sprawdzenie obecności koronawirusa zwracają się do Kardio-Med Silesia przede wszystkim śląskie szpitale. Dla szpitali liczy się przede wszystkim czas, w naszym laboratorium czeka się na wyniki krótko, najkrócej były to 3-4 godziny od otrzymania materiału – podkreśla Adam Konka.

Oprócz testów genetycznych Lab. Covid-19 KMS wykonuje również testy na obecność przeciwciał SARS-CoV-2 (IgG, IgM i IgA) metodą tzw. „testów kasetkowych”; badań serologicznych zaawansowaną metodą ELISA czy badań z użyciem analizatorów dających możliwość oznaczenia przeciwciał testami z certyfikatami CE-IVD.

Łączenie obu rodzajów tych badań: genetycznych (RT-PCR – wymaz z gardła) i oznaczania przeciwciał (pobieranie krwi) daje możliwość szerszej diagnostyki w SARS-CoV-2. Korzystają już z tego szefowie niektórych zakładów pracy, chcący uniknąć ogniska koronawirusa w firmie, bo w przypadku wcześniejszego wykrycia dodatniego wyniku u któregoś z pracowników, konsekwencje wyłączenia całego zakładu na kilka czy kilkanaście dni i straty z tym związane, są mniejsze.

Lab. Covid-19 KMS to drugie na Śląsku laboratorium, akredytowane przez Ministerstwo Zdrowia, wykonujące testy genetyczne w kierunku SARS-CoV-2. Zostało uruchomione 30 marca 2020 r.

Projekt “Lab. Covid-19 KMS w ŚPTM Kardio-Med Silesia” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Projektu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia Sp. z o.o., ul. M. Curie-Skłodowskiej 10C, 41-800 Zabrze, KRS:0000396540, NIP:6482761515, Regon:242742607, jako Administratora Danych w celu otrzymania odpowiedzi. Zgodę mogę wycofać składając oświadczenie na adres: iod@kmptm.pl. Administrator danych poinformował mnie, że niniejsza zgoda nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

    Klauzula informacyjna o szczegółach przetwarzania jest dostępna pod linkiem.

    Partnerzy Wspierający:

    Partnerzy: