Usługi telemedyczne dla osób z wszczepialnymi urządzeniami wysokoenergetycznymi
Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia oraz Firma GABOS SOFTWARE Sp. z o.o. nawiązały współpracę na rzecz realizacji projektu dofinansowanego ze środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 Europejskiego Funduszu Społecznego dla osi priorytetowej: IX. Włączenie społeczne dla działania: 9.2. Dostępne i efektywne usługi społeczne i zdrowotne dla poddziałania: 9.2.6. Rozwój usług zdrowotnych – konkurs.
Główny cel projektu „Usługi telemedyczne dla osób z wszczepialnymi urządzeniami wysokoenergetycznymi”: zwiększenie dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych dla 500 osób mieszkających w woj. śląskim (szczególnie z miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze), zagrożonych wykluczeniem społecznym ze względu na zły stan zdrowia spowodowany niewydolnością serca, przez wprowadzenie usług telemedycznych i wykorzystanie ich w warunkach pozaszpitalnych od czerwca 2021 do lipca 2023.
Do projektu zostaną włączone osoby z wysokoenergetycznych urządzeniami wszczepialnymi (wszczep. w ramach świadczeń gwarantowanych NFZ), typu CRT-D (stymulator resynchronizujący z opcją kardiowersji i defibrylacji) i typu ICD (kardiowerterdefibrylator serca). Produktem projektu będzie usługa telemonitoringu, pozwalająca kontrolować stan pacjentów z niewydolnością serca w warunkach domowych. W efekcie pozwoli to na deinstytucjonalizację form wsparcia dla tych osób i zredukowanie czynników wpływających na wykluczenie społeczne osób chorych, także poprzez wsparcie zdrowia psychicznego, które jest jednym z założeń projektu.
Termin realizacji 01.01.2021-31.07.2023
Główne zadania w projekcie:
- Włączenie Uczestnika Projektu zgodnie z kryteriami włączenia min. 1 m-c (i więcej) po implantacji urządzenia wszczepialnego przez ośrodek medyczny/szpital dokonujący implantacji wysokoenergetycznych urządzeń wszczepialnych na podstawie danych medycznych (po badaniu Echo, EKG, UKG itd. w tym dokonanie oceny UP w skali Barthel), a także ocena stanu psychicznego Uczestnika Projektu, tj. poczucia lęku i występowania depresji na podstawie specjalistycznych narzędzi diagnostycznych.
- Przeszkolenie Uczestnika Projektu w zakresie użytkowania przystawki telemedycznej (przystawka zapewniona przez Partnera, szkolenie podczas włączenia)
- Uruchomienie telemonitoringu – Centrum Telemedyczne KMS we współpracy z ośrodkiem włączającym i Partnerem odpowiadającym za obszar technologiczny.
- Stały telemonitoring przez 12 miesięcy dla każdego Uczestnika Projektu – I linia KMS (ratownik medyczny/pielęgniarka w konsultacji z lekarzem). Lider i Partner projektu, w oparciu o konsultacje z lekarzami i producentami urządzeń wszczepialnych dostępnymi na rynku, opracowali najbardziej efektywny tryb telemonitoringu.
- Po 6 miesiącach ponowna ocena stanu psychicznego Uczestnika Projektu oraz w razie potrzeby przeprowadzenie konsultacji przez lekarza psychiatrę.
- Wyłączenie pacjentów max po 12 miesiącach – wizyty/konsultacja z lekarzem specjalistą kardiologiem w Zespole Poradni Specjalistycznych KMS (odebranie urządzenia, podsumowanie wyników, udzielenie rekomendacji dot. dalszego postępowania). Przeprowadzenie końcowej oceny stanu psychicznego, ocena poziomu lęku i depresji Uczestnika Projektu.
- Konsultacja psychiatryczna dla Uczestników Projektu wykazujących zaburzenia lękowe oraz stany depresyjne.
WYDATKI KWALIFIKOWANE: 5 232 477,00 zł
WNIOSKOWANE DOFINANSOWANIE UE: 4 447 605,45 zł
Projekt „Usługi telemedyczne dla osób z wszczepialnymi urządzeniami wysokoenergetycznymi” zakończył się 31.07.2023, jednak pacjenci z urządzeniami wszczepialnymi nadal mogą skorzystać z usług Centrum Telemendycznego Śląskiego Parku technologii Medycznych Kardio-Med Silesia. Szczególnie w ramach 6 miejsce świadczenia usług zdrowotnych obejmujących:
- Lekarza I linii wsparcia
- Ratownika medycznego/pielęgniarkę I linii wsparcia (3 osoby)
- Specjalistę ds. telemedycznych/programistę
- Koordynatora telemedycznego
Jeśli chcą Państwo skorzystać z oferty, zapraszamy do kontaktu:
Tel: (32) 705 03 05
Mail: biuro@kmptm.pl
Kontakt do Centrum Telemedycznego dla osób z wszczepialnymi urządzeniami ICD/CRT-D:
(32) 705-03-02
Pełna treść Regulamin Rekrutacji I Uczestnictwa W Projekcie dostępna jest do pobrania poniżej:
Rekrutacja do projektu została zakończona.