Laboratorium Medyczne – Eksperyment Medyczny
Szanowni Państwo,
Zakończył się projekt badawczy dotyczący oceny narażenia personelu medycznego ośrodków ochrony zdrowia na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.
Udział w nim wzięli pracownicy medyczni:
- Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu
- Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu
- Centrum Medycznego EKO-PROF-MED w Miasteczku Śląskim

Celem badania było znalezienie osób, które przeszły zakażenie SARS-COV-2 bezobjawowo lub skąpo-objawowo, dzięki czemu mogły wykształcić odporność na wirusa. Na podstawie analizy obecności przeciwciał klasy IgG, IgA oraz IgM w surowicy krwi ochotników został określony odsetek pracowników, którzy mieli kontakt z wirusem SARS-COV-2.
Badaniem objęto pracowników ochrony zdrowia trzech różnych ośrodków ochrony zdrowia w województwie śląskim i opolskim tj. lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych i diagnostów laboratoryjnych.
Do badania zakwalifikowano łącznie grupę 270 osób z wszystkich jednostek biorących udział w badaniu. Materiał biologiczny do badań stanowiła krew żylna pełna, pobierana dwukrotnie z odstępem dwutygodniowym pomiędzy pobraniami.
Po zakwalifikowaniu do udziału w badaniu, ochotnicy wypełniali krótki sondaż diagnostyczny on-line za pośrednictwem aplikacji mobilnej na system android lub iOS. W formularzu znajdowała się ankieta dotycząca podstawowych danych (wiek, wysokość ciała, masa ciała, miejsce zamieszkania), pytania badawcze oraz kwestionariusze badające poziom stresu i zaburzeń emocjonalnych związanych z zakażeniem.
Próbki do badań pobierane były dwukrotnie w dwóch punktach czasowych.