Od 1 kwietnia 2022 roku Ministerstwo Zdrowia zmieniło zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. Pacjenci nie mogą sami zlecać badań na koronawirusa. Lekarz może zlecić test RT-PCR pacjentowi przed przyjęciem do szpitala w celu potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia koronawirusem.
Pacjent może na własną rękę wykonać badanie na koronawirusa SARS-CoV-2 w laboratorium.
Od 28.03.2022 został zniesiony obowiązek izolacji i kwarantanny. Pacjent, który uzyskał wynik pozytywny badania na koronawirusa powinien poddać się samoizolacji domowej, do czasu ustąpienia objawów – minimum 7 dni.
W przypadku obaw odnośnie własnego stanu zdrowia lub występowania objawów charakterystycznych dla COVID-19 pacjent może wykonać badanie na koronawirusa we własnym zakresie. Po uzyskaniu wyniku pozytywnego należy poddać się samoizolacji oraz skonsultować się z lekarzem POZ.
Do grup wysokiego ryzyka zalicza się przede wszystkim osoby starsze (65+), osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą, otyłością, przewlekłą chorobą nerek oraz z obniżoną odpornością. Większe narażenie na kontakt z SARS-CoV-2 mają także osoby, które mają styczność z dużą ilością ludzi bez środków ochrony osobistej – maseczek.
Najczęstszymi objawami wywołanymi przez koronawirusa SARS-CoV-2 jest kaszel, gorączka, zmęczenie, utrata smaku lub węchu. Rzadziej występują ból gardła, ból głowy, bóle mięśni, biegunka, wysypka skórna lub zaczerwienione oczy. Objawami poważnymi są trudności w oddychaniu, duszności, dezorientacja lub ból w klatce piersiowej. Po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem, objawy COVID-19 występują średnio po 5-6 dniach, w niektórych przypadkach mogą wystąpić także później, nawet po 14 dniach. (COVID-19 Symptoms, WHO https://www.who.int/health-topics/coronavirus#tab=tab_3).
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Stosując metody zapobiegające zakażeniu minimalizujemy ryzyko wystąpienia choroby COVID-19.
Aby ograniczyć ryzyko zakażenia, należy:
Zalecanym sposobem zapobiegania chorobie jest szczepienie przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
Sprawdź, gdzie zaszczepisz się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w Zabrzu.
(COVID-19 Prevention, WHO https://www.who.int/health-topics/coronavirus#tab=tab_2)
Testy wykonywane przez laboratorium przed stosowaniem są weryfikowane oraz charakteryzują się sprawdzoną wysoką wiarygodnością testu. Test zakupiony w sklepie lub w aptece nie musi spełniać takich wymagań, przez co może dawać mniej wiarygodny wynik. Duży wpływ na wiarygodność wyniku ma sposób pobrania materiału do badań. Pobranie próbki przez wykwalifikowany personel medyczny zapewnia pewność uzyskanego wyniku.
Test antygenowy przeznaczony jest przede wszystkim dla pacjentów objawowych, a wynik negatywny nie zawsze świadczy o niewykryciu koronawirusa SARS-CoV-2. Fałszywy wynik może być spowodowany źle pobranym wymazem lub „małą ilością wirusa” w przedsionku nosa. Wyniki negatywne testu antygenowego przy charakterystycznych dla koronawirusa SARS-CoV-2 objawach powinny być weryfikowane metodami bardziej dokładnymi, czyli badaniem RT PCR.
Duży wpływ na wiarygodność wyniku ma jakość pobranego wymazu do badań.
Aby wynik badania był wiarygodny przed przystąpieniem do wymazu, na godzinę przed badaniem:
Copyright 2019. Kardio-Med Silesia. Wszelkie prawa zastrzeżone.