31 marca 2021 / godz. 12:38
Chcielibyśmy podzielić się z Państwem uzyskanymi wynikami po przebadaniu 300 pracowników ochrony zdrowia, którzy byli aktywni zawodowo od początku trwania pandemii tj. od marca 2020 roku do chwili obecnej. Niniejsze osoby przyjęły w ramach grupy „0” szczepionkę, począwszy od 28 grudnia 2020 roku. W grupie tej było 25 % ozdrowieńców, którzy w powyższym okresie przeszli zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Przypomnijmy, iż protokół badania wyglądał następująco: dokonywane były trzy pobrania krwi celem wykonania testów ilościowych przeciwciał IgG w badanej surowicy. Pierwsze pobranie przed szczepieniem I dawką, drugie pobranie przed szczepieniem II dawką i trzecie pobranie między 14-21 dni po podaniu II dawki.
WNIOSKI OGÓLNE NA PODSTAWIE WYNIKÓW BADAŃ WSTĘPNYCH:
Podsumowanie:
Co to oznacza? Bez wykonania badania serologicznego oceniającego (ilościowo) miano p/c IgG anty-SARS-Cov-2; nie wiemy jak silnie zareagował nasz układ immunologiczny na podaną szczepionkę lub SARS-Cov-2 oraz co istotniejsze jak długo będą utrzymywały się te przeciwciała we krwi po pasywnej (szczepionka) lub naturalnej immunizacji?
Uwaga:
* W naszej ocenie warto wykonywać badania przeciwciał ilościowych IgG przed podaniem I i II dawki szczepionki oraz 14-21 dni po podaniu II dawki szczepionki, tak aby osoba szczepiąca się wiedziała jaka jest jej indywidualna odpowiedź immunologiczna organizmu na szczepienie (poziom immunizacji: non-responders, low-responders, high-responders).
** Osoby włączone do badania zostaną przebadanie jeszcze czwarty raz w terminie 5-6 miesięcy od przyjęcia II dawki szczepionki, aby sprawdzić jaki jest poziom przeciwciał IgG anty-SARS-CoV-2 w surowicy krwi po tym okresie osób zaszczepionych.
*** Oceniony zostanie odsetek pracowników ochrony zdrowia, którzy zarazili się ponownie SARS-Cov-2 pomimo przyjęcia szczepionki BNT-162b2 (Pfeizer).