Laboratoria Śląskiego Parku Technologii Medycznych – Kardio-Med Silesia w Zabrzu przygotowane są do oznaczeń COVID-19 pod względem infrastrukturalnym, aparaturowym oraz kadrowym. Kardio-Med Silesia dysponuje m.in. pomieszczeniami z utrzymywanym stale podciśnieniem, co ogranicza do minimum możliwość niekontrolowanego rozprzestrzenienia się materiału zakaźnego oraz gwarantuje odpowiedni stopień bezpieczeństwa osobom zaangażowanym w wykonywanie testów na obecność wirusa SARS-Cov-2. Praca przy oznaczaniu obecności wirusa SARS-Cov-2 w materiale pobranym od pacjentów przebiega ponadto pod komorami laminarymi klasy BSL-II i jest wykonywana przez doświadczony i przeszkolony personel wyposażony w niezbędne środki ochrony indywidualnej t.j. kombinezony ochronne, rękawiczki, maseczki oraz osłony twarzy.
Testy, których zasada opiera sie na reakcji “PCR w czasie rzeczywistym” wykonywane są na zwalidowanej do tego typu oznaczeń aparaturze. Kardio-Med Silesia dysponuje w tym celu aparatem Quant Studio 6 Flex firmy Thermofisher oraz dwoma aparatami LightCycler 480 firmy Roche.
Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia realizuje testy w kierunku wykrycia koronowirusa wyłącznie dla Szpitali, z którymi ma podpisane umowy.
W Ośrodku przyjmowane są tylko w pełni wypełnione zlecenia – zgodnie ze wzorem (dostępnym w zakładce „Dokumenty do pobrania”).
Niepełne lub błędnie wypełnione zlecenia NIE BĘDĄ PRZYJMOWANE.
COVID-19 (ang. Coronavirus disease 2019) to choroba zakaźna wywoływana przez koronawirusa o nazwie SARS-Cov-2. SARS-Cov-2 jest nowym szczepem koronawirusa zidentyfikowanym po raz pierwszy w grudniu 2019 roku w Chinach w mieście Wuhan (prowincja Hubei). Choroba COVID-19 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, takie jak:
– częste mycie rąk, używając mydła i wody.
– zachowanie co najmniej 1-1,5 metra odległości od osób, które kaszlą i kichają.
– unikanie dotykania dłońmi oczy, nosa i ust.
Aby zminimalizować możliwość zakażenia innych należy ponadto zakrywać usta i nosa podczas kaszlu i kichania. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej
Źródło:
Ministerstwo Zdrowia
European Centre for Disease Prevention and Control